MC
A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #
None Too Soon


Bookmark

Data

Released Rujan 1996
Format Albumi
Vrsta / Jazz / Jazz Fusion
Dodano Petak, 07 Studeni 2014
Žanr Jazz
Length 51:01
Broj diskova 1
Edition date Ožujak 2012
Država US
Etiketa Moonjune Records
Catalog Number MJR043
Edition details Producent: Allan Holdsworth
Tags allan holdsworth Polydor Moonjune Records

Review

Kada je novinar i glazbenik Mike Flynn usporedio Allana Holdswortha sa znanstvenikom doista nije bio daleko s obzirom na njegovu nepopularnost među širom publikom te harmonijsku i tehničku složenost glazbe. Nesuđeni saksofonist i jedan od rijetkih koji su na gitari uspjeli dotaknuli duh, energiju i kompleksnost velikog Johna Coltranea, snimivši 1996. godine None Too Soon, album koji se većinom sastoji od interpretacija standarda, napravio je neobičan korak „unazad“ prema bebopu. Te iste godine u intervjuu za Music Maker, Holdsworth je kao razloge naveo prijedlog pijaniste Gordona Becka da napravi album s poznatijim stvarima kako bi ljudi mogli lakše razumjeti harmonijsku strukturu i što se zapravo događa u njegovoj glazbi, ali i činjenicu da nije imao dovoljno svojih vlastitih kompozicija.


Pokojni Gordon Beck je uz koncept albuma također izabrao i aranžirao većinu kompozicija, dodao dvije vlastite („None Too Soon“, „San Marcos“) i imao dosta inventinih solo improvizacija, tako da bi vjerojatno najpravednije bilo da je uz Holdswortha i on potpisan kao autor albuma. Dvije godine prije Holdsworth je s Beckom i ostatkom kvarteta, koji su još činili Gary Willis na basu i Kirk Covington na bubnjevima, snimio odličnu interpretaciju poznate pjesme The Beatlesa, „Michelle“.

None Too Soon, koji je ove godine MoonJune Records remasterirao i ponovo izdao, nije ni tradicionalni bebop album, ali nije ni fusion album. Zapravo je spoj čvrste, klasične jazz ritam sekcije, Holdsworthovih furioznih solaža njemu tipičnog legato stila, i jedinstvenih akorda odsviranih na Carvinovim i Steinbergovim gitarama, te sintetičkih zvukova koje je odsvirao na SynthAxeu.
 

None Too Soon je u cijelosti snimljen u Holdsworthovom kućnom studiju „The Brewery“. Za razliku od klasičnih studijskih jazz albuma koji se uglavnom snimaju potpuno uživo kako bi se uhvatila čarolija interakcije između glazbenika, produciran je tako da su prvo snimljeni klavijature, bubnjevi i bas, a tek je potom Holdsworth nasnimio gitare i sintetičke zvukove. Možda bi se jedini prigovor mogao uputiti što umjesto digitalnog piana Beck nije svirao na pravom akustičnom klaviru.

Iako je bio bliži klasičnom jazzu od svih njegovih albuma a velika izdavačka kuća Polydor je preuzela distribuciju, album je inicijalno izdan samo u Japanu, a tek potom u Europi i SAD-u zbog problema s Polydorom. Tada je Holdsworth anticipirao današnje stanje: Za noviju generaciju glazbenika budućnost izgleda svjetlije; oni mogu snimiti svoju glazbu kod kuće i distribuirati putem interneta bez ometanja izdavačkih kuća ili prodavaonica ploča.   

None Too Soon otvara interpretacija John Coltraneove kompozicije „Countdown“ s Giant Steps. Jedini prigovor ovoj energično odsviranoj stvari je neinventivan završetak postupnim stišavanjem baš u trenutku kada je Holdsworth oslobodio brzu vatru svoje strojnice. Uz prethodno spomenute dvije Beckove kompozicije, na albumu su se našle još obrade Djanga Reinhardta, Holdsworthova omiljena kompozicija „How Deep is The Ocean“, dvije stvari Joea Hendersona, Bill Evansa i The Beatlesa. Sjajna obrada „Norwegian Wood“, The Beatlesa, u stilu modalnog jazza izuzetno podsjeća na John McLaughlinov album Coltraneovih obrada After The Rain (1994), koji je i općenito dosta blizak Holdsworthovom.

Kada je izdan, None Too Soon mnoge je zatekao iznenađenima s obzirom da je u osnovi jazz album. Novo reizdanje albuma pružit će priliku za ponovnu prosudbu njegove vrijednosti i mjesta u Holdsworthovu katalogu. Što se mene tiče, riječ je o sjajnom uratku, vrhunske svirke i produkcije.

Ljubiša Prica

Hits 1403
Hard Hat Area « Hard Hat Area Allan Holdsworth Albumi Kronologija Flat Tire (Music For A Non-Existing Movie) » Flat Tire (Music For A Non-Existing Movie)

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



Mariza oduševila punu dvoranu Lisinskog


Sukhishvili u Lisinskom - II. dan


Poluintimni koncert velikog gospodina u maloj Šiški


Mimika Orchestra nastupio u ciklusu Chiaroscuro


Sukhishvili u Lisinskom - I. dan


Kawasaki 3P sirovo i jako zagrmili Tvornicom kulture


Nirvana tribute u VIB-u


Perpetuum Jazzile u Lisinskom


HC PUNK-erija u domu kulture zvanom Močvara


Judas Priest, Saxon i Uriah Heep u Beču


Galerija fotografija: Stare pizde + Prazna kutija


Galerija fotografija: Skotni vrag


Dalmatinsko jugo i akustična Vlatkova rapsodija


freekind. nastupile u Vintage Industrial Baru


Depeche Mode emotivno i snažno u Budimpešti


Galerija fotografija: Billie Joan, Boebeck i I Love You Honey Bunny


Đubrivo + Iron Kingdom


KODO bubnjari protutnjali Lisinskim


Održano treće izdanje "Vintage Rock Sessionsa"


Rijeke pravde: Jura & Film u Tvornici