Neke osobe smatraju kako je grunge „ubio“, barem privremeno, trash metal tijekom 90-ih godina 20. stoljeća, dok drugi pozdravljaju ovaj pokret jer je vratio rock i metal na scenu. Kako god gledali na grunge, on je bio revolucionaran u svijetu glazbe i jedinstven po svojem zvuku, modi i drugim karakteristikama. Za prijestolnicu grungea svakako možemo odrediti američki grad Seattle, iz kojeg su proizašli najbolji grunge bendovi, kao što su: Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains i mnogih drugih. Osim Seattlea, to su još i Chicago te Los Angeles kao važni gradovi ovog glazbenog pokreta. Sada vam donosimo pregled od 15 najvažnijih grunge albuma koji su definirali ovaj žanr, a prema odabiru kolega iz magazina Revolver.
Alice in Chains – "Dirt"
Dok je Facelift predstavio Alice in Chains kao vodeću grupu glazbene grunge scene Seattlea, remek djelo Dirt iz 1992. godine vinulo ih je u najbolje bendove svih vremena. Pjesme poput Them Bones, Rooster, Would i Down in a Hole učinile su ovaj album vječnim.
Green River – "Dry as a Bone"
Album iz 1990. svakako je vrijedan spomena, a posebno kada znamo da su članovi sastava Green River završili u Pearl Jamu i Mudhoneyju.
Hole – "Live Through This"
Ovaj album bio je pravo osvježenje za punk rock scenu toga vremena, a posebno se pamti glas Courtney Love, tadašnje žene Kurta Cobaina, frontmena Nirvane.
L7 – "Bricks Are Heavy"
Bend proizašao iz Los Angelesa unio je svoj metal stil u grunge, a album Bricks Are Heavy producirao je Butch Vig, osoba koja je zaslužna za album Nevermind legendarne Nirvane.
Melvins – "Houdini"
Bend koji je dobio etiketu evergrina svakako zaslužuje biti u ovom odabranom društvu jer su albumom Houdini dali jasnu predodžbu grunge glazbe. Pod utjecajem Nirvane ovaj je bend objavio sjajan album, a većinu pjesmu supotpisao je Kurt Cobain.
Mother Love Bone – "Apple"
Ovo je bio jedini album benda, a obilježen je smrću frontmena Andrewa Wooda od predoziranja heroinom te kasnijim odlaskom Jeffa Amenta i Stonea Gossarda iz benda. Dok se prvi pridružio Temple of the Dogu, drugi se zaputio u Pearl Jam. Glazba na ovom albumu podsjećala je na ranu fazu Led Zeppelina.
Mudhoney – "Superfuzz Bigmuff"
Ovaj EP od šest pjesama izašao je 1988. godine i definicija je ranog grungea. Gitarist Mark Arm bio je inspiriran Iggyjem Popom u svojim nastupima, a inženjer zvuka Jack Endino zaslužan je za ovaj uspješan EP.
Nirvana – "Nevermind"
Ako je jedan album obilježio grunge, onda je to svakako Nirvanin Nevermind. Poznata naslovnica albuma s golim dijetom u bazenu te pjesmom Smells Like Teen Spirit, „himnom“ generacije X, ostat će upamćena za sva vremena. Dok je prvi album Bleach bio čvrst i žestok, Nevermind je pružio pravu dozu grungea koja do dana današnjega nikada više nije viđena.
Pearl Jam – "Ten"
Još jedan kultni album obilježio je grunge eru, a riječ je o albumu Ten grupe Pearl Jam. Debitantski album grupe objavljen je 1991. godine i postao je instant hit te zabilježio velike prodaje kao i ranije navedeni Nevermind. Eddie Vedder postao je nakon ovog albuma poznato lice glazbene scene Seattlea uz Kurta Cobaina.
Screaming Trees – "Sweet Oblivion"
Ovaj bend možemo smatrati „oporukom grungea“, a razlog tome je što su imali veliki respekt tadašnje scene, ali nisu uspjeli postići veći komercijalni uspjeh i probiti se u nebeske visine.
Smashing Pumpkins – "Siamese Dream"
Ovoj listi svakako pripadaju i Smashing Pumpkinsi koji su ovom žanru dali jedan drukčiji pristup. Njihov prvi album Siamese Dream možemo smatrati jednim od boljih albuma sa začetka ovog glazbenog pokreta.
Soundgarden – "Badmotorfinger"
Treći studijski album donio je Soundgardenu slavu, a pjesme s ovog albuma slušale su se diljem Amerike, emitirale na MTV-u, a našle su se i na Billboardovoj ljestvici od 200 hitova 1991. godine. Chris Cornell ušao je u elitno društvo tadašnje američke glazbene scene s pjesmama poput Jesus Christ Pose i Slaves & Bulldozers.
Stone Temple Pilots – "Purple"
Bend predvođen Scottom Weilandom i Deanom DeLeom doživio je prvi uspjeh objavom albuma prvijenca Core 1992. godine, a dvije godine kasnije objavili su album Purple koji ih je vinuo sve do prvog mjesta američke ljestvice najboljih albuma. S ovog albuma proizašli su hitovi poput Vasoline i Big Empty.
Temple of the Dog – "Temple of the Dog"
Prvi album grupe pokazao je u kojem će smjeru ići, a to je bilo svakako prema uspjehu. Tada nepoznati Eddie Vedder postigao je kasnije globalnu slavu u Pearl Jamu, ali prvotno je u Temple of the Dogu stvarao svoj prepoznatljivi glas i stil pjevanja. Pjesme poput Hunger Stike, Say Hello 2 Heaven i Call Me a Dog ostat će vječne!
Tad – "Inhaler"
Tad Doyle, jedan od otaca osnivača grunge pokreta, osnovao je super heavy metal grupu Tad krajem 80-ih godina 20. stoljeća. Nju su krasili glasni zvukovi gitare, jaki udarci bubnjeva i Doyleov prepoznatljivi grunge zvuk.
Detaljno potražite ovdje.