Vibrafonist Vid Jamnik rođen je 17. kolovoza 1993. u Slovenj Gradecu u Sloveniji. Glazbom se počeo baviti s pet godina pohađajući glazbenu školu u Ravnom na Koroškem gdje je učio svirati udaraljke. Vibrafon je počeo svirati 2005. kao polaznik Ljetne jazz škole u Grožnjanu pod vodstvom Boška Petrovića. Tada se upoznao s jazzom koji je do današnjih dana ostao njegova strast, a Petrović je postao njegov najvažniji mentor. Uskoro je počeo nastupati u Hrvatskoj i Sloveniji svirajući jazz standarde, te je pohađao ljetne jazz škole u Kranjskoj gori, Grožnjanu, Mariboru i St. Geroldu. Nastupio je na međunarodnom natjecanju Euritmia International young musicians competition u Udinama na kojem je zauzeo četvrto mjesto.
U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica 3. je rujna u Domu kulture Galženica održan izniman jazz koncert. Nastupili su američki gitarist Jonathan Kreisberg i slovenski pijanist Marko Churnchetz, sjajan jazz glazbenik s velikim međunarodnim iskustvom.koji je godinama živio i djelovao u New Yorku surađujući s vrhunskim svjetskim jazzistima.
U Jazz Clubu Gajo, na terasi Kavarne Trafika u Ljubljani, 21. je kolovoza nastupio je sastav Sax Summit & Jazz Club Gajo Trio. Radi se o sastavu koji je već svirao u tom prostoru i koji je snimio materijal za CD. Svirali su bubnjar Drago Gajo, saksofonisti Lenart Krečič i Saša Nestorović, gitarist Jani Moder i bas gitarist Aleš Avbelj.
“Čovječe, ovo je bio moj najbolji nastup, moja najbolja izvedba u životu, ikad, bilo gdje”, izjavio je slavni jazz pijanist McCoy Tyner sišavši s bine, vidno uzbuđen, nakon koncerta što ga je održao 7. srpnja 1973., na Montreux Jazz Festivalu. Pola stoljeća nakon koncerta mnogi smatraju da je to najbolja snimka koju je ovaj jazz pijanist i skladatelj ikad napravio. Objavljena je iste godine na dvostrukom LP-ju za diskografsku kuću Milestone za koju je snimao u to vrijeme, 1970-ih, nakon što je snimao za također legendarne izdavače Impulse! i Blue Note. Naime, kao i mnogi jazz glazbenici krajem 1960-ih i početkom 1970-ih i Tyner je, ne samo zbog napuštanja kvarteta Johna Coltranea, jednog od najvažnijih u povijesti jazza, nego i zbog nezavidne situacije za jazziste, bio prisiljen raditi dnevne poslove kako bi spojio kraj s krajem. Između ostalog vozio je taksi i svirao kao korepetitor za Ikea i Tinu Turner te Jimmyja Witherspoona. Iako je i u prethodnom razdoblju, tijekom i poslije suradnje s Johnom Coltraneom, uz koga je postao slavan, snimao sjajne albume surađujući s vodećim jazzistima toga doba, niti jedan do tad nije imao takav energetski naboj, takvu karizmu kao ovaj.
Nakon što se 2019. povezao s Intek Musicom, za koji je tada objavio svoj treći album, “The Grey Album”, indijski The Bodhisattwa Trio odlučio je nastaviti suradnju s ovom koprivničkom diskografskom kućom. Rezultat je novi album, “Frontier”, koji su gitarist i autor većine skladbi Bodhisattwa Ghosh, klavijaturist Arunava Chatterjee i bubnjar Premjit Dutta ostvarili u suradnji s puhačkom sekcijom Mimika Orchestra koji djeluje pod vodstvom Maka Murtića. Osim što je autor prve skladbe, “Nuclear, Apocalypse”, Murtić je napisao aranžmane i dirigirao ansamblom na snimanju, a svirali su flautistica Nika Bauman, sopran i alt saksofonist Miha Gyoerek, tenor saksofonist Vojkan Jocić, bariton saksofonist Marko Gudelj, tubač Zvonimir Bajević, trombonist Luka Žužić i tubist Joe Kaplowitz. Glazbu je u svojem studiju u Koprivnici snimio Marin Hrašćanec koji je bio i glazbeni producent, a izvršna je producentica Helena Hraščanec. Koncertna promocija albuma održana je 8. srpnja na ovogodišnjem međunarodnom jazz festivalu Fest jazza u Koprivnici koji organizira Udruga glazbenika i ljubitelja jazz glazbe Jazz klub Koprivnica.
Joker Out je slovenski indie rock bend osnovan 2016. godine koji nas je oduševio uz Buč Kesidi na Šalati prije par mjeseci, a sada saznajmo što nam pripremaju za novi dolazak u Hrvatsku.
Buč Kesidi je kod nas rado viđeni srpski indie rock bend iz Pančeva. Osnovani su 2013. godine i od tada se samo uzdižu na glazbenoj sceni. Prije 3 godine su oduševili u KSET-u, a nedavno su toliko uzdrmali Šalatu da mogu reći da su dečki i više nego odlični i nadasve dobrodošli uvijek kod nas. Uskoro sviraju na Špancirfestu u Varaždinu, a uoči koncerta bili su voljni malo popričati s nama.
Diskografska kuća Hitchtone Music & Promotion objavila je prvi album klavirista i bas klarinetista Alda Foška, do sad najpoznatijeg kao člana riječkog sastava Damjans, odnosno GIIPUJA, ali i raznih kombinacija Roberta Mikuljana. Promotivni koncert CD-a “This One Time” održan je 25. svibnja na Trsatskoj gradini u Rijeci, u okviru festivala JazzTimeRijeka. Glazba je odraz iskutava što ih je stjecao pohađajući ljetne škole jazza u Grožnjanu pod mentorstvom Boška Petrovića, Nevena Frangeša i Emila Spanyija, studirajući na konzervatoriju Giuseppe Tartini u Trstu, u klasi Klausa Gesinga, surađujući s renomiranim glazbenicima te nastupajući na brojnim festivalima u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Italiji, Mađarskoj, Austriji, Španjolskoj i Portugalu. Osim tri izvedbe slobodnih improvizacija koje je ostvario s Albom Nacinovich, Foško je autor skladbi koje odaju njegovu svestranost i afinitet prema raznim podžanrovima jazza. Ovo izdanje Foško je ostvario s dugogodišnjim suradnicima, grazbenicima koji djeluju na riječkoj i istarskoj sceni.
Međunarodna Udruga jazz novinara objavila je rezultate izbora svojih članova za najbolje jazziste u 2023. godini. U kategorijama za jazz izvođače i diskografska izdanja nije bilo puno iznenađenja. Ipak na listi su se našla i neka nova imerna. Nagradu za životno postignuće dobio je tenor saksofonist, flautist i skladatelj Charles Lloyd, legendarni američki jazzist koji je na sceni od 1950-ih, sa stankom koju je imao u 1970-ima. Nakon što je u drugoj polovici 1960-ih njegov sastav bio proglašavan najboljim na svijetu, slična priznanja prima u ovom tiosućljeću. Naime, u njegovim osamdesetim godinama ponovno ga proglašavaju najboljim jazz umjetnikom i tenor saksofonistom. U spomenutom ovogodišnjem izboru jazz novinara proglašen je i najboljim tenoristom. Priznanja su to za njegovu unikatnu glazbenu narav, prepoznatljiv zvuk, emotivnost, višeslojni pristup, misticizam, zen estetiku. Za njega glazba je duhovno, izvantjelesno iskustvo. U obrazloženju nagrade piše: “Vrhunci karijere Lloyda, rođenog u Memphisu, koji sada ima 85 godina, započinju s njegovim nastupanjem u poslijeratnim blues bendovima; sudjelovanje u modernističkoj sceni Los Angelesa 1950-ih; snimanje ploče “Forest Flower”, najprodavanijeg albuma uživo iz 1966. s Monterey Jazz Festivala (s pijanistom Keithom Jarrettom, također nominiranim za ovogodišnju nagradu za životno djelo u jazzu); prijelomna turneja po Sovjetskom Savezu; meditacije s Beach Boysima i plodne suradnje s mnogim briljantnim glazbenicima, uključujući JJA gitarista godine 2023. Billa Frisella, člana Lloydovog trenutnog kvarteta Marvels, također člana jednog od tri Lloydova trija od kojih svaki ima album koji je objavio Blue Note Records u 2022.” Osim toga, i neki od ostalih njegovih suradnika bili su proglašeni najboljima u svojim kategorijama.
U nastavku teksta donosimo vam azgovor s Emmetom Cohenom, američkim pijanistom koji je u ovogodišnjem glasovanju međunarodne Udruge jazz novinara proglašen najboljim jazz pijanistom i nova je jazz zvijezda.
Dobitnici Porina na ovogodišnjoj dodjeli u sve tri jazz kategorije su Davor Križić i Jazz orkestar HRT-a. Dobili su ga za najbolji album jazz glazbe (“Insite”), te za najbolju skladbu jazz glazbe (“Waltz Through the Night”) i najbolju izvedbu jazz glazbe (“To the Lite”), obje s tog albuma koji je objavio Aquarius Records.
Diskografska kuća Cantus objavila je album “Nuvola”, novo diskografsko ostvarenje pjevačice i skladateljice Tamare Obrovac. To je njezino četvrto izdanje za spomenutog izdavača, od ukupno četrnaest albuma što ih je objavila kao voditeljica sastava. Prethodili su “Transhistria” iz 2001., “Sve pasiva/All Fades Aaway” i “Live @ ZKM”. Dok je ta tri albuma snimila sa svojim Transhistria Ensembleom, novi je ostvarila s Tamara Obrovac Quartetom s kojim ove godine obilježava dvadeset i pet godina djelovanja, a u kojem su joj partneri pijanist Matija Dedić te stalni članovi Transhistria Ensemblea: kontrabasist Žiga Golob i bubnjar Krunoslav Levačić. U toj formaciji do sad je snimila albume “Ulika” (CrnoBijeliSvijet, 1998.) i “Ulika Revival” (Unit Records, 2014.)
Kombinacija različitih stilova, poput drum’n’bassa, dancea i popa, dovela je Kosheen do vrhova svjetskih top lista, ali i Cave Romane, gdje će ovogodišnji Rocks & Stars Festival završiti upravo njihovim energičnim nastupom, a Sian Evans će, sigurni smo, svojim besprijekornim vokalom, šarmom i entuzijazmom pronaći put do srca publike. Uoči dolaska, otkrila je zašto se bavi pjevanjem, je li ostvarila sve svoje snove, ali i što pripremaju za nastup na Festivalu.
Slovensku grupu Lilith Cage zagrebačka je publika upoznala tijekom nastupa u Boogaloou kada su ovoga proljeća nastupili kao podrška njemačkoj skupini Pink Turns Blue. Do sada su objavili jedan studijski album „Shadows” (2020.) kojega uslijed lock-downa te kasnijih ograničenja nastupa baš i nisu stigli promovirati. S obzirom da pripremaju nov materijal a i nove nastupe, koristimo to kao povod za razgovor s njihovim bubnjarom Matjažom Pegamom kroz koji smo između ostaloga uspjeli doznati kako je grupa nastala, kako stvaraju i kakvi su im dalji planovi.
Ako se za pozornicu na tvrđavi sv. Mihovila u Šibeniku može ustvrditi da je najljepša ljetna pozornica u Hrvatskoj, onda se epitet najoriginalnije ljetne pozornice može pridodati mjestu održavanja već kultne glazbene manifestacije – San sustipanske noći.