A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #
Sound City

Bookmark

Data

Released Veljača 2013
Format Video
Vrsta Rock / Grunge / Film Music
Dodano Utorak, 07 Listopad 2014
Žanr Dok. film
Broj diskova 1
Edition date Veljača 2013
Etiketa Variance Films / Roswell Films / Gravitas Ventures
Edition details Režija: Dave Grohl
Tags Nirvana

Review

Možemo početi ovako: Slayer, Nine Inch Nails, Johnny Cash, Neil Young, Nirvana, Red Hot Chili Peppers, Metallica, Kyuss, Rage Against The Machine, Tool, Queens Of The Stone Age, Rick Springfield i Fleetwood Mac.

Ali početi ćemo sa: Jesi li znao da jedan američki, zeleni, dolar iz sedamdesetih vrijedi otprilike 5,44183 današnjih? Nisi, ali ovo nije priča o hiperinflaciji i monetarnoj politici i zazivanju boljih dana ispravnog rock’n’rolla, ovo je priča o dvije neobično akustične prostorije, ljudima koji su to prepoznali i jednoj prašnjavoj studijskoj konzoli Neve 8028 koja je bubanj i bas znala snimiti čudesno dobro. I zazivanju boljih dana rock’n’rolla.

David Eric Grohl ovaj dokumentarni film drži u dvije uloge: kao redatelj i kao fanboy. Sound City Studios u Van Nuysu, okrugu u Dolini San Fernando (mistični grad Los Angeles) zapravo je bila rupa od jednog hodnika, deska s tajnicom, koja je po potrebi mogla biti i back vokal i dvije prostorije za snimanje: Studio A i Studio B. Dave; danas sveprisutni dobri duh gitarističke glazbe, svačiji prijatelj za svirku i najbolji fuš bubnjar na tržištu, priča ti priču o ovom svetom rock mjestu čiji zidovi mirišu na Jack Daniels i cigarete, a bilo koja ravna površina na kokain i groupie djevojke, kao studiju koji mu je promijenio život. S druge strane, Rick Rubin otvoreno kaže da tamo nije bilo stolice na kojoj je volio sjediti koliko je sve bilo sjebano.

Kičma ovog dokumentarca jest šestnaest dana u svibnju i lipnju 1991. kada su Dave, Krist i Kurt došli snimiti svoj drugi album. Već je tada sam studio bio u problemima s parama jer je malo ljudi dolazilo na snimanje. Ruku na srce, vrijeme u studiju je bilo skupo onda kao što je i danas, a tri lika iz Savezne države Washington uzeli su termin od 600[1] dolara po danu i snimili s Butchem Vigom materijal koji će razvaliti MTV i tržište casual robe za drvosječe. A Sound City će opet imati posla.

Ovaj se poslovni ciklus već jednom dogodio pri kraju 1974. kada su u studiju A bili Fleetwood Mac, a u studiju B Buckingham Nicks. I Stevie Nicks i Lindsay Buckingham ušli su u Fleetwood Mac[2], Fleetwood Mac su ušli u Sound City na početku sljedeće godine i snimili eponimni album što je na kraju otišao u pet milijuna primjeraka, a Sound City dobio pare da preživi sljedeće desetljeće.

Dva puta su bila dva puta i kroz drugu polovicu devedesetih i početak dvijetisućitih tražila se treća sveta ploča koja će zakucati i kult status i tekuće račune. Umjesto toga zakucao se lijes čekićem zvanim digitalna obrada zvuka na jeftinom računalu pa je studio zatvorio potenciometre u svibnju 2011.

Tu u filmu taj je neprijatelj naroda, pomoćnog zanimanja studijskog tehničara i ispravnog muškog rocka zapravo komad softvera. Pro Tools su optuženi da pojeftinjuju proces snimanja, nemaju dušu i svakome daju za pravo da izda glazbu. Da li je ona kvalitetna ili te u to nećemo ulaziti, ali u toj točki dokumentarni film prelazi u patetiku rock`n`roll prvoboraca gdje se cvili kako je nekada bilo bolje. I jest, vama jest, jer ste imali čvrstu valutu, jeftin benzin za turneje, droge koliko stane u nos, zdrave groupie djevojke i diskografske kuće koje su bile u stanju plaćati dva mjeseca zajebavanja po studijima i traženja inspiracije u boci ili mufu.

No, poslovni model se promijenio i Sound City nije jedini studio koji se zatvorio, samo je jedini koji je imao konzolu Neve 8028 i Davida Erica Grohla koji je iskeširao popriličan novac[3] da ju kupi za svoj podrum pod imenom Studio 606.

Druga zamjerka jest zadnjih pola sata u 606 gdje Grohl i frendovi snimaju, pričaju i, općenito, odlično se zezaju. Malo Homme i Reznor, malo McCartney i Novoselić, malo Tom Petty i Stevie Nicks što je njima super, ali tebi će biti blago dosadno kao što u studiju inače i jest kad nemaš posla nego gledaš druge kako rade.

Posebna pohvala ide Patu Smearu jer je uspio ne zapaliti cigaretu u svakom kadru kao što je radio u Back and Forth, a SoundGuardian čestita Dan zaljubljenih Ricku Springfieldu jer je u Sound City-ju obrlatio svoju buduću i, za sada, jedinu suprugu Barbaru Potter.

Antonio Hadrović

Hits 1573

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



freekind. nastupile u Vintage Industrial Baru


Depeche Mode emotivno i snažno u Budimpešti


Galerija fotografija: Billie Joan, Boebeck i I Love You Honey Bunny


Đubrivo + Iron Kingdom


KODO bubnjari protutnjali Lisinskim


Održano treće izdanje "Vintage Rock Sessionsa"


Rijeke pravde: Jura & Film u Tvornici


Večer u Tvornici kulture uz “The Quarantinos”


Riblja čorba u sportskoj dvorani Brežice


Ida Prester u Tvornici


CHUI u Vintage Industrialu


Dvostruko glazbeno slavlje


Taake supp. Nordjevel i Theotoxin - Crnometalni Dan očeva


Peperton Fest u Močvari najavio neke nove početke


Psytrance spektakl u Željezničaru


Ante Jeličić Quintet nastupio u Providurovoj Palači u Zadru


Večer fada u Hrvatskom domu u Splitu


Mašinko + nabod! i IDEM u Tvornici Kulture - trijumf punka


Pocket Palma i Jymenik nastupili u Tvornici Kulture


Galerija fotografija: Sjena & Zerc u Križevcima