A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #
Different Gear, Still Speeding


Bookmark

Data

Released Veljača 2011
Format Albumi
Vrsta Indie rock
Dodano Četvrtak, 21 Travanj 2011
Žanr Pop-Rock
Length 51:34
Broj diskova 1
Edition date 2011
Država UK
Etiketa Beady Eye Records
Catalog Number BEADYCD2X
Edition details Datum objave: 28. 2. 2011.; Produkcija: Steve Lillywhite; Snimano: lipanj - srpanj 2010. RAK Studios, London
Tags

Review

Većini fanova Oasisa mogao bi se svidjeti novi i ujedno prvi album ove grupe; ovaj put nema Noela Gallaghera koji je zahvaljujući razmimoilaženju s bratom napustio jedan od najutjecajnijih britanskih bendova devedesetih i na omotnici CD-a više ne piše Oasis, međutim ništa se bitno nije promijenilo; nekadašnji članovi – gitarist Gem Archer, basist Andy Bell i bubnjar Chris Sharrock, na čelu s Liamom Gallagherom počeli su kao Beady Eye, krajem 2009. godine raditi na svojem prvijencu, koji će svijetlo dana ugledati nešto više od godine dana kasnije.

Rezultat nije preveliko iznenađenje budući da je zvuk na albumu svojevrsna kombinacija Oasisa i retro rocka, a već uvodna Four Letter Word najavljuje brz i žestoki ritam koji će se provlačiti kroz cijeli album, a s druge strane na momente podsjeća na neki James Bond cover theme.

Album od ukupno trinaest pjesama može se pohvaliti solidnom produkcijom i čini skladnu cjelinu, međutim nema ništa upečatljivo i osebujno da bi mogao ostaviti neki dublji trag u povijesti rocka danas-sutra, a ako po nečemu i bude zapamćen biti će to kao prvi 'Liam Gallagher projekt', pod uvjetom da karijera Beady Eyea ipak krene uzlaznom putanjom, a Defferent Gear, Still Speeding bude jedan od tek nadolazećih pažnje vrijednih albuma benda. Ipak, nije sve tako crno, ima tu i zgodnih pjesmica, poput zarazne, melodične The Roller, iako su i s njom zaigrali na sigurnu kartu – zvučati poput tipičnog Oasisa, ubaciti neki 'kulerski' tekst, a uz sve to osvojiti melodičnim refrenom koji će vam početi zvoniti u ušima nakon samo nekoliko slušanja.

Nije novost da je Liamov glazbeni idol John Lennon i nemoguće je to ne primijetiti u stilu njegovog pjevanja, no on nas je ipak na to odlučio još jednom podsjetiti pjesmom Beatles and Stones – odi rock'n'rollu, koja čak i ne zvuči kao The Beatles u mjeri kao pjesme poput npr. For Anyone, Standing on The Edge of the Noise ili Wigwam, koliko se čini da su imena ovih dviju glazbenih legenda iskorištena kako bi se još više naglasio taj rokerski image kojeg Liam tako pažljivo njeguje, kako kao tekstopisac, tako i zvukom i vanjštinom. Stonesi su također zastupljeni već u idućoj Wind Up Dream; kad bi dali mašti na volju mogli bi lako zamisliti kako pomalo surove stihove obojene blues rockom pjeva Mick Jagger uz pratnju Keitha Richardsa na gitari, negdje početkom sedamdesetih. Bring the Light se stilski može svrstati u rock'n'roll s početka šezdesetih kao da je primjerice sišla s reportoara Jerry Lee Lewisa i izazvat će nostalgične osjećaje kod svakoga tko inače uživa u takvoj vrsti muzike, jer radi se o kvalitetnoj pjesmi koja plijeni melodičnošću i brzim ritmom uz koji ćete vrlo lako nesvjesno početi cupkati u ritmu rock-a-billyja.

Kill for a Dream nas ponovno podsjeća da su sva četiri člana benda nekad bili dio Oasisa, pa unatoč zanimljivim stihovima, zvuk ne donosi ništa novo. Wigwam bi mogla biti među najboljim pjesmama na albumu, samo da je upola kraća, ovako sa svojih punih šest minuta (zadnje dvije se ponavljaju poput pokvarene ploče) zvuči razmetljivo. Posljednje tri pjesme Three Ring Circus, The Beat Goes On i The Morning Son najveći su favoriti albuma, čega su čini se i Beady Eye sami bili svjesni, namjerno ih ostavivši za kraj kako bi za svaki slučaj dodatno popravili opći dojam; The Beat Goes On lijepa je balada, a The Morning Son malo remek-djelo, inteligentni stihovi posve su u skladu s naslovom kao da simboliziraju buđenje, nadu, novi početak, a upečatljiva solaža od sredine pjesme podcrtava takvu atmosferu da bi se ritam ipak ubrzao kako se pjesma bliži kraju. Ovdje je (za razliku od Wigwama) inteligentnim i skladnim promjenama ritma šest minuta trajanja uspješno iskorišteno. 

Beady Eye nisu ovim uratkom ponudili ništa što već nismo čuli, ali potencijal postoji i treba im dati drugu priliku. Oasis su sredinom devedesetih postali svojevrsna atrakcija jer su osebujnim stilom unijeli svježinu u Britpop, koliko god da su im Beatlesi oduvijek bili glavni uzor; s druge strane Liam Gallagher je dugo bio u bratovoj sjeni, a ovim albumom daje naslutiti da ipak nije ništa manje talentiran. Možda će s vremenom shvatiti da album da bi bio dobar, ne mora nužno biti kopija Oasisa, pa će svoju ljubav prema  nostalgičnom rocku pokušati usmjeriti na jedan nov individualniji način, dopuštajući sebi malo više kreativne slobode.
 

Branka Kunstek

Hits 1458

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



Galerija fotografija: Billie Joan, Boebeck i I Love You Honey Bunny


Đubrivo + Iron Kingdom


KODO bubnjari protutnjali Lisinskim


Održano treće izdanje "Vintage Rock Sessionsa"


Rijeke pravde: Jura & Film u Tvornici


Večer u Tvornici kulture uz “The Quarantinos”


Riblja čorba u sportskoj dvorani Brežice


Ida Prester u Tvornici


CHUI u Vintage Industrialu


Dvostruko glazbeno slavlje


Taake supp. Nordjevel i Theotoxin - Crnometalni Dan očeva


Peperton Fest u Močvari najavio neke nove početke


Psytrance spektakl u Željezničaru


Ante Jeličić Quintet nastupio u Providurovoj Palači u Zadru


Večer fada u Hrvatskom domu u Splitu


Mašinko + nabod! i IDEM u Tvornici Kulture - trijumf punka


Pocket Palma i Jymenik nastupili u Tvornici Kulture


Galerija fotografija: Sjena & Zerc u Križevcima


Decapitated feat. Incantation, Nervosa, Kassogtha - nihilizam na najjače


J.R. August uz brojne goste proslavio 10 godina karijere